Self Employed (Samozatrudnienie)

Self Employed (Samozatrudnienie) Polega na prowadzeniu jednoosobowej firmy, czyli dotyczy sytuacji, w ktorej osoba fizyczna podejmuje działalnosc gospodarcza na wlasny rachunek i na wlasne ryzyko. Jest to bardzo popularna forma prowadzenia dzialalnosci w UK.
Samozatrudnienie to atrakcyjna propozycja dla osób chcących samodzielnie rozwinąć własne przedsiębiorstwo, zwykle jednak stanowi ono dla nich tylko pewien etap - w momencie uzyskania większych środków finansowych dążą do rozwijania firmy i zatrudniania pracowników.
Samozatrudnienie to przede wszystkim oferta dla podwykonawców i dla freelancerów (wolnych strzelców). Podwykonawcy pracują zwykle na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, najczęściej zajmują się działalnością usługową np.budowlańcy, dziennikarze, fotograficy, graficy, webmasterzy, programiści i inni informatycy, prawnicy, konsultanci, architekci, tłumacze.

Dokumenty potrzebne do rejestracji:​​​ 

ksiegowosc

Plusy samozatrudnienia to:

Możliwość samodzielnej organizacji pracy, wyboru miejsca i czasu realizowania zleceń.

Realizowanie wielu zleceń od różnych zleceniodawców.

Oszczędności podatkowe i ZUS, polegające na wrzucaniu w koszty określonych wydatków związanych z pracą.

Satysfakcja z prowadzenia działalności gospodarczej. Własna firma to powód do dumy i świetna motywacja do pracy.

Minusy samozatrudnienia to:

Stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak składki ZUS, koszty prowadzenia księgowości.

Konieczność prowadzenia księgowości. Jest to wymagane przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pracując na zasadzie samozatrudnienia należy ciągle liczyć się z konkurencją i starać się jak najlepiej poznać oczekiwania klientów. Wymaga to doskonałej orientacji na rynku, świetnej znajomości branży, śledzenia trendów i zachowań klientów.

Konieczność ciągłego doszkalania się. Żeby spełnić oczekiwania klientów i nadążyć za zmieniającymi się standardami i sposobami realizacji zleceń.